okul öncesi origami etkinlik planı / Okul Öncesi Etkinlik Havuzu

Okul Öncesi Origami Etkinlik Planı

okul öncesi origami etkinlik planı

Mırnav Kedi

&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;-

Kazanım ve Göstergeleri :

MA

K4          Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.

G10        Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.

G13        Malzemeleri değişik şekillerde katlar.

G11        Malzemeleri keser.

G12        Malzemeleri yapıştırır.

SDA

K6          Kendisinin ve başkalarının haklarını korur.

G2          Başkalarının hakları olduğunu söyler.

K13        Estetik değerleri korur.

G3          Çevredeki güzelliklere değer verir.

&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;-

Malzeme :

Renkli elişi kağıtları, makas, yapıştırıcı, düğmeler, gazoz kapakları, yün ipler.

&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;-

Uygulama :

Çocuklara kare şeklinde elişi kağıtları dağıtılır. Katlama tekniği ile kedi yapılacağını söylenir.

  1. Kare şeklindeki ka­ğıt katlanarak önce üçgen oluşturulur. Uzun kenarların kıvrılması ile kulaklar katlanır.
  2. Çocuklar kedinin gözlerini düğmelerden, bıyıklarını da yün iplerden yapıştırarak tamamlarlar.
  3. Daha sonra çocuklara kediler hakkında sorular sorulur (örneğin, kediler nasıl ses çıkarır, ne ile beslenirler, tüyleri nasıldır, vb) ve gelen cevaplar dinlenir.
  4. Evde kedi besleyen kişi ya da kişiler varsa bakımını nasıl gerçekleştirdiklerini arkadaşlarıyla paylaşması istenir.
  5. Hayvan besleme ve hayvan sevgisinin önemi üzerine sohbet edilir.
  6. Sonrasında konuşulanlar özetlenerek etkinlik sonlandırılır.

OKUL ÖNCESİ ETKİNLİK PLANI

İçindekiler

GÖZLERİMİZ

Etkinlik Türü: Sanat ve müzik etkinliğiyle bütünleştirilmiş bireysel etkinlik
Yaş Grubu (Ay): Yaş

Kazanımlar ve Göstergeleri

Bilişsel Gelişim

K1 Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
G Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
G Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
K2 Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
G Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.
G Gerçek durumu inceler.
G Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.
K3 Algıladıklarını hatırlar.
G Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
K8 Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
G Nesne/varlığın miktarını ayırt eder, karşılaştırır.
K17 Neden-sonuç ilişkisi kurar.
G Bir olayın olası nedenlerini söyler.
G Bir olayın olası sonuçlarını söyler.

Motor Gelişim

K3 Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar.
G Farklı boyut ve ağırlıktaki nesneleri hedefe atar.
K4 Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
G Malzemeleri keser.
G Malzemeleri yapıştırır.

Dil Gelişimi

K2 Sesini uygun kullanır.
G Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
G Konuşurken/ şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.
K5 Dili iletişim amacıyla kullanır.
G Sohbete katılır.
G Konuşmak için sırasını bekler.
G Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
K6 Sözcük dağarcığını geliştirir.
G Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
G Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
G Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
G Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.
K7 Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
G Sözel yönergeleri yerine getirir.
G Dinledikler/izledikleri hakkında yorum yapar.
K8 Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
G Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
G Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen çocuklara üzerinde göz, ağız, burun, kulak resmi ve boş yüz resmi olan kâğıtları dağıtır. Çocuklardan organları kesip boş yüzün içine yapıştırmalarını ve bir yüz elde etmelerini ister. Yapılan yüzün etrafına saç yapabileceklerini söyler ve resim tamamlanır. Ardından daha önceden öğrenilen “Sen Hiç Gördün Mü” isimli şarkı söylenir. Öğretmen çocuklara tek gözümüzle bakmanın bazen işe yaradığından bahseder. Bir şeyi hedef alırken tek gözümüzü kapatarak vurmaya çalışırsak daha başarılı olunabileceğinden söz eder.

GÖZLERİM
Görmek için iki gözüm var (Eller gözde)
Koşmak için iki ayağım var (Koşma hareketi)
İki elimi sallar (Eller sallanır)
İki kulağımla duyarım (Duyma hareketi)
Bir de burnum var (Burun gösterilir)
Dilim bir tane (Dil gösterilir)
Bol bol öpün diye yanaklarım iki tane (Yanaklar gösterilir)

MATERYALLER: Göz, ağız, burun, kula resimleri, boş yüz resmi, dart
SÖZCÜKLER: Göz, görmek.
DEĞERLENDİRME: Neden iki gözümüz vardır? Gözlerimiz birbirine bitişik olsaydı ne olurdu?
AİLE KATILIMI: Evde aile ile birlikte körebe oyunu oynanması tavsiye edilir.

Okul Öncesi Etkinliği Desteklemek için Boyama Sayfaları

Okul Öncesi Eğitim Seti ve Kitapları

okul öncesi etkinlik

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir